qFínska sauna je druh suchej sauny, ktorý je postavený z dreva. Priestranná vnútorná miestnosť je po stranách vybavená lavicami v rôznych výškach. Podlaha je vyrobená z masívneho opracovaného dreva.
Neoddeliteľnou súčasťou fínskej sauny sú kachle doplnené o naskladané kamene, ktoré sa raz za čas polievajú vodou. Pre regeneračné účinky sa odporúča teplota vzduchu medzi 80 až 100 °C s relatívnou vlhkosťou vzduchu približne 5 %.
Účinky a výhody fínskej sauny
Sauna je ideálny prostriedok na prevenciu proti virózam, nachladnutiu a ďalším ochoreniam. Pravidelný pobyt v saune zlepšuje vašu kondíciu a zvyšuje obranyschopnosť.
Teplo zlepšuje pohyblivosť svalstva a kĺbov. Saunovanie má pozitívny vplyv aj na bolesť v kĺboch. Vypotenie má aj kozmetický efekt. Čistia sa póry, pleť a zlepšuje celkový stav pokožky. Telo sa zbavuje odpadových látok.
Sauna zároveň patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram. Navyše, prudkým zahrievaním a následným ochladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie. Saunovanie zabezpečuje dobré prekrvenie mozgu, končatín i kože.
Po veľkej námahe dokáže pobyt vo fínskej saune vrátiť telu energiu. Správne saunovanie musí sprevádzať aj správna pitná kúra.
Saunovanie v každom type sauny má rôzne benefity, preto je vhodné vybrať si tú správnu saunu.
Ako prebieha saunovanie vo fínskej saune
Pred vstupom do sauny je vhodné vedieť, ako sa v saune správať. Tu sú základné kroky, ktoré by ste mali dodržať:
- Dve hodiny pred začatím saunovania už nejedzte. Telo sa tak dostane do ideálneho stavu. Počas pol hodiny saunovania však môžete stratiť až pol litra potu, preto dbajte na dostatočný pitný režim.
- Prvým krokom pred vstupom do sauny je opláchnutie vlažnou sprchou, aby ste zo seba zmyli prípadné nečistoty. Pred vstupom do sauny sa osušte.
- Nezabudnite si plachtu, ktorou sa prikryjete, prípadne budete na nej sedieť. Vďaka plachte udržiavate priestory hygienické a zároveň sa chránite pred prípadným popálením na horúcej lavici.
- Odporúčaný čas v saune je 5 až 15 minút. Dbajte na to, ako sa cítite. Pobyt v saune by nemal prekročiť limit 25 minút.
- Po saunovaní je vhodné sa ochladiť v kadi alebo v sprche s ľadovou vodou. Do vody vchádzajte pomaly a postupne.
- Následne sa odporúča pobyt v tepidáriu, kde môžete relaxovať medzi jednotlivými fázami saunovania. Celý proces sa odporúča opakovať aspoň dvakrát.
- Po saunovaní bude aj vaša pokožka kvôli strate potu vysušená. Doprajte jej preto hydratáciu v podobe telového mlieka alebo oleja.
Teplo zlepšuje pohyblivosť svalstva a kĺbov.
Fínska sauna a tehotenstvo
Saunovať sa môžu aj tehotné ženy, ale len ak je to pre ne životný štýl. Určite to nie je čas, kedy treba experimentovať. Ak sa však saunujete pravidelne, vaše telo je na túto záťaž zvyknuté a vynechanie saunovania mu bude robiť väčší problém ako saunovanie samotné.
Je dobré v tehotenstve znížiť teplotu pri saunovaní a tak isto je vhodné pristupovať opatrnejšie k ochladzovaniu. Vyhýbajte sa veľkým teplotným šokom a telo ochladzujte postupne, nie v príliš ľadovej vode.
Fínska sauna a deti
S dieťaťom do sauny je vhodné začať chodievať približne v jeho troch rokoch. Dieťa by už nemalo nosiť plienky. Pre deti je počas saunovanie obzvlášť vhodné používať klobúky do sauny.
Zdroj: https://blog.relaxos.sk/finska-sauna/